Tarımsal İlaçlama

İlaçlamada Drone Kullanımının Önemi

Gelişen teknoloji ile beraber drone sistemleri hayatımızın her alanına dahil olduğu kadar tarımsal faaliyetlerimizde de yer almaya başladı. Zirai ilaçlama alanında 5 yılı aşkın süredir dünya genelinde kullanılan drone teknolojileri ülkemizde de yaygın miktarda kullanılmaya başladı. Burada aklımıza ‘Neden Drone?’ sorusu geliyor. Peki neden drone?

Sağlığınızı Koruyoruz!

Zirai ilaçların içerisinde bulunan kimyasal maddeler, akciğer ve cilt kanseri gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; her yıl dünyada yaklaşık 1 milyon insan bu ilaçlar sebebiyle zehirlenmekte, 20000 kadar insan bu hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Drone ile yaptığımız ilaçlamalarda çiftçimizin ilaç ile temasını önleyerek sizi ve sevdiklerinizi zararlı etkilerden koruyoruz.

Mahsulünüzü ve Toprağınızı Koruyoruz!

Geleneksel yöntemlerle yapılan ilaçlamalarda mahsulünüz karasal araçlar tarafından ezilip ziyan olmaktadır. Verdiğimiz hizmetle ilaçlama esnasında %5e kadar ziyan olan mahsulünüzü size tekrar kazandırıyoruz. Ayrıca kara araçlarınızın sebep olduğu toprak sıkışmasından ötürü bitkinin strese girmesinin de önüne geçmiş oluyoruz.

Maliyetinizde ve Zamanınızda Tasarruf Sağlıyoruz!

Karasal araçlarla yapılan ilaçlama pülverizatörleri 25 mikron ile ilaçlama yaparken, cihazlarımız 250 mikron ile ilaçlama yapmaktadır. Bu teknolojik gelişim ilacın daha konsantre olarak atılmasını sağlayarak bitki üzerinde verimliliği artırmaktadır. Aynı zamanda kuraklıkla karşı karşıya olduğumuz bu zamanlarda ilaçlama için harcanan su miktarında %90a kadar su tasarrufu sağlıyoruz. Böylece bir drone ile yapılan 1 günlük ilaçlamada 1 kişinin yıllık su ihtiyacı tasarruf edilmektedir. Ve drone başına günlük 400 dekara kadar yapılan ilaçlamalar sayesinde geleneksel yöntemlere oranlara 10 kat daha hızlı ilaçlama işlemlerinizi tamamlıyoruz.

İş Yükünüzü Hafifletiyoruz!

Geleneksel ilaçlama yöntemi olan sırt pompası ve kara araçları ile yapılan ilaçlamalarda tarım makinaları için uygun olmayan şart ve arazi yapılarında da çözüm ortağı olarak sizleri bu yükten de kurtarıyoruz.

Neden Milat Havacılık?

10 yıllık insansız hava araçları tecrübemiz ve 5 yıllık tarımsal drone tecrübemizle beraber sahada profesyonel çözümler sunuyoruz. Sektörün başlangıcından bu yana yapılan binlerce dekar alanda elde ettiğimiz başarılarla beraber kendimizi günden güne daha çok geliştirerek daha da profesyonel hale geliyoruz. Türkiye’nin her bölgesinde ve yurtdışında yaptığımız çalışmalarla elde edilen tecrübelerimizi siz değerli çiftçilerimizin ilaçlamalarında sahaya yansıtıyor, bizlere emanet ettiğiniz mahsulünüz ve alanınıza değer veriyoruz.

Saha ekiplerimizde de profesyonel yaklaşımları göz önünde bulundurarak her bir drone için 1 pilot ve 1 ziraat mühendisi arkadaşımız ekip olarak konuşlandırılmakta böylece her hizmeti kendi uzmanı sunmaktadır.

Türkiye’nin üreten çiftçisinin yanında yer almak ve onlarla birlikte büyüyerek yol almak bizler için en değerli hazinedir.

SIKÇA SORULAR SORULAR

Hangi bitki türlerinde çalışıyorsunuz?

Bitki ayrımı yapmaksızın bütün tarla bitkileri üzerinde çalışıyoruz.

Birden fazla ilacı karıştırıp atabiliyor musunuz?

İlaçlar birbirini kesmediği ve tarlaya olan etkilerini azaltmadığı sürece uygun kavanoz testi yapıldıktan sonra ziraat mühendisimiz onay verirse istenilen ilaçlar karıştırılarak uygulama yapılabilir.

Uygulama için hava şartlarının ne olması gerekir?

Drone uçuş sırasında 7 m/s rüzgâra kadar dayanım sağlar. Fakat ilaç 3 m/s üzeri rüzgârda savrulmaya maruz kalır. Bu sebeple de tarlada ilaç değmeyen açık kalan alanlar oluşabilir. Profesyonel olarak hizmet sunmak amacıyla rüzgârın 3 m/s limitini geçmesi halinde ilaçlama kesilerek uygun hava şartı oluşması ile beraber uygulamaya devam edilir.

Aynı şekilde hava sıcaklığının 35 derece üzerine çıkmasıyla beraber bitki ilacı aldığı stomaları kapatması sebebiyle yapılan uygulama başarısız olabilir. Bu sebeple hava sıcaklığının 35 dereceyi geçmesi halinde uygulamaya ara verilir ve uygun sıcaklık değerinde ilaçlamaya devam edilir.

Bitkinin en fazla ne kadar üzerinden atabiliyorsunuz?

Bitki üzerinden 3 metre mesafeden atım yapıyoruz.

Bitkiye niçin hep 3 metreden atıyorsunuz daha fazla niçin yaklaşmıyorsunuz?

Bitkiye daha yakın olmamız hem hat aralıklarının kısılmasına ve boşluk oluşmasına sebep olacak, hem de bitki türüne bağlı olarak pervanenin yaptığı rüzgar kuvvetinden dolayı ilacı bitkiye değil toprağa atma riski barındırmaktadır. Biz ölçtük 3 iyidir ?

İlaç gerçekten etkili mi, özüne iniyor mu ?

Geleneksel ilaçlama türlerinden çok daha iyi. Konsantre atım yapıldığı için bitki üzerine zerreler halinde direk temas sağlanıyor ve 2-6 saat içerisinde ilaç tamamen bitki bünyesine girip çalışmaya başlıyor. Aynı zamanda su oranı düştüğü için çok daha etkili bir yöntem haline geliyor.

Suyu az kullanıyoruz, yoğun ilaç bitkiye zarar verir mi?

Kesinlikle vermez. Zirai ilaçlamada ne kadar ilaç kullanıyorsanız önerilen miktarı bozmuyor sadece kendi sistemimize kanalize ederek su miktarını düşürüyoruz. Bu sayede aynı seviyede ilacı konsantre olarak atıyoruz. Şöyle bir örnekle açmak gerekirse kullandığımız bir ağrı kesiciyi bir bardak su ile ve bir sürahi su ile içtiğimizi varsayalım. İkisinde de vücudumuz aynı etkiyi görecektir çünkü vücudun isteği ilaç, su değil. Aynı şekilde geleneksel yöntemlerde kullanılan su miktarı %10a düşürülüp ilacın aynı oranda verilmesi bitkiye zarar değil hatta su ile üzerinden akmasının önüne geçilmesiyle fayda sağlayacaktır.

Yayıcı-yapıştırıcı ilaç neden koymuyorsunuz?

Yayıcı-yapıştırıcı ilaçlar geleneksel yöntemlerde kullanılan fazla su miktarı sebebiyle ilacın toprağa akıp gitmesinin önüne geçmek için kullanılır. Kullandığımız sistemde ilaç zaten zerre boyutunda bitkiye yapıştığı için bu tip kimyasallara ihtiyaç duymuyoruz. Aynı zamanda yüksek mikron pülverizatörler kullandığımız için ilacın pülverizatörlere yapışıp drone üzerindeki ilaçlama sisteminin tıkanmasına sebebiyet verebiliyor.

Genişlemesine ne kadar atıyor? (Hat aralığı)

Kullanılan drone sistemlerine göre değişmekle beraber 5-5.5 metre aralıkla çalışıyoruz. İlacın 3 metre yukarıdan en verimli halinin yapılan testlerle en ideal oranı bu şekilde sağlanıyor.

İlacın tarihin geçmiş olması traktörde sorun olmuyor sizde niçin bu kadar sorun oluyor?

Konsantre şekilde ilaç atıldığından ötürü ilaç tarihinin geçmiş olması verimliliği düşürmesiyle beraber ilacın çalışmama ihtimalini barındırdığı için son kullanma tarihi geçmiş ilaçların atımını yapmıyoruz.

Gübre de atıyor musunuz?

Sıvı türde olması halinde gübre atımını da drone ile yapıyoruz.

Yastık başı atacak mısınız?

GPS sistemi ile ilaçlama alanının tüm noktaları işaretlendiği için 1-2 metre kayma payı her zaman oluşabilecek bir ihtimaldir. Bu sebeple tarla kenarlarından açıkta kalan yer olursa uygulama sonrası ekibimiz tarla kenarlarına tekrar uygulama yaparak bu açığı kapatır. Böylece tarla üzerinde ilaç değmeyen yer kalmaması sağlanır.

Komşu tarlamdaki ürün etkiye maruz kalır mı?

Şayet yapılan ilacın komşu tarladaki ürüne etki etmesi söz konusu ise özellikle herbisit içerikli uygulamalarda ilgili kenardan 10-15 metre aralığında içeriden ilaçlama yapılır. Her bir çiftçiye verdiğimiz değeri koruyarak komşu tarlalarınıza zarar verecek uygulamalardan kaçınıyoruz.

İlaç ve su sizden mi?

Tüm çiftçilerimiz kendine uygun ilaç türleri ve markaları ile çalıştığından ötürü herhangi bir ilaç önermesi ve uygulaması yapmıyoruz. İlaç seçimi tamamen çiftçimizin kanaatinde olmasıyla beraber yapılacak alan karşılığında su ile ilacı çiftçimizin temin etmesi gerekmektedir. Örneğin 100 dekar ilaçlama için 100 litre su ile gerekli seviye ilacı getirmeniz önerilir. Geriye kalan kısımda arkanıza yaslanıp çayınız eşliğinde ekibimizi izleyebilirsiniz ?

Ne kadar süredir drone ile ilaçlama yapıyorsunuz?

5 yıldır bu alanda çalışıyoruz. Deneyimli ekibimizle beraber sizlere daha da profesyonel çözümler sunuyoruz.

Tarlanın içinin hepsini değil de bazı açmayan bölgeler var bölgesel atma imkânımız var mı?

Maalesef. Uygulama yapılacak arazi içerisinde şu an parça parça ilaçlama yapmak gibi bir durum söz konusu değil.

Drone ne kadar uzağa gidiyor ?

Kumanda sistemlerimiz 3 km mesafeye kadar uçuşa müsaade ediyor ama 1 km mesafeyi geçtikten sonra ilaç yetişmeyeceği için uçuş sınırı olarak 1 km mesafe koruyoruz. Arazinin daha büyük olması halinde ise ekibimiz tarafından haritalama işlemi bölünerek 2 veya daha fazla parça halinde uygulama yapılıyor.

Niçin bu kadar yürüyorsunuz, drone ile ölçü alma yok mu?

Drone ile ölçü almamız ve harita oluşturmamız da gayet mümkün lakin arazi içerisindeki engelleri ve oluşabilecek diğer durumları önden görüp analiz etmek ve önlem almak adına yürüyerek ölçü almayı daha uygun buluyoruz.

Olduğu yerde ölçü alanlar niye bu kadar kısa yol varken neden yürüyorsunuz?

Olduğumuz yerde ölçü almamız halinde arazi içerisinde uçuş sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar gözden kaçırılarak kaza kırım yaşanması daha da kötüsü mal veya can kaybına sebebiyet verilmesi ihtimaller dahilindedir. Havacılığın kurallarından olan ‘Yerde her zaman zamanın vardır’ kuralını çiğnemeyerek yerde olan zamanımızı en verimli haliyle kullanarak ölçülendirmeyi doğru olarak yapmak için yürüyoruz.

10 litrelik değil de şöyle 30 litrelik olsa da hızlı bitmez mi?

Evet bitebilir. Eğer araziniz tek parça halinde 500 dekar üzerindeyse kesinlikle hızlı biter. Dışında ülkemiz şartlarındaki arazi yapısında ilaçlamalar için bu tip drone sistemleri fazla kalmakta ve maliyetlerimizi artırmaktadır.

Ağaç ve direklerin alt tarafına da girecek mi?

Biz istesek dahi drone üzerinde bulunan radar sistemi buna izin vermemektedir. Bu tip engel yapılardan 5 metre açıklıktan gidilerek uygulama tamamlanır. Aksi durumda engelle temas halinde drone zarar görebilir ve uygulama yarım kalabilir.

İlacı koyarken içinde süzgeç var, niçin tekrar tülbent kullanıyoruz? (İlaç sıvı zaten hortumları tıkamaz ki)

Tek çeşit ilaçlamalarda kullanmıyoruz. Lakin birden fazla ilaç karıştırılırsa tortu oluşması veya yağlanma olması durumunda ilaçlama pülverizatörlerimizde tıkanmalara sebep oluyor. Bu sebeple karışım ilaçları ekstra tülbent filtre ile süzerek işlem hızımızın kesilmesini önlüyoruz.

Leave a comment

08503096906
× Whatsapp